Перейти донизу
Moderator
Moderator
Сообщения : 140
Дата регистрации : 06.12.2021

Труднощі підліткового віку Empty Труднощі підліткового віку

18.12.23 9:11
Труднощі підліткового віку _18

У підлітковому віці завжди відбуваються значні зміни у поведінці та у зовнішньому вигляді. На це впливають такі фактори, як підвищення та коливання рівня гормонів, зміна ролей, культурні та соціальні очікування, вплив засобів масової інформації, виховання, специфічні ситуації вдома, спілкування з однолітками.
У період дорослішання, підлітки стикаються з двома основними завданнями:
1. Пошук свого Я, формування особистості. У цей час підлітки приміряють різні соціальні ролі, стверджують свою приналежність до певних соціальних груп, тобто. формують свою ідентичність. Проблеми виникають, коли підліток, не пройшовши стадію прийняття рішення.
2. Досягнення незалежності батьків. У цей період підлітки переглядають правила та цінності, з якими мали справу у дитинстві, вчаться думати самі. Видалення від батьківського контролю – характерна ознака дорослішання, проте, воно ж може спричинити нездорову поведінку, таку як вчинок, пов'язаних з ризиком, вживання речовин, що викликають психічну залежність, що в сумі може призвести до протизаконних дій з боку підлітка або нерозбірливого. сексуальної поведінки. Часто за ризикованою поведінкою криється непоінформованість про можливі наслідки, бачення себе невразливим, що підкріплюється подальшою популярністю серед однолітків.
Підлітки, як і дорослі, схильні до депресії та впливу стресу, але з інших причин:
• Негативний образ тіла, що призводить до депресії, порушень харчування (булімія або анорексія).
• Негативні переживання щодо себе та майбутнього.
• Проблеми у сім'ї чи психічне нездоров'я батьків.
• Матеріальні проблеми у сім'ї, розлучення батьків.
• Низька популярність серед однолітків.

Головні психологічні проблеми підлітків
У підлітків можуть виникати різноманітні психологічні проблеми: від апатії до бажання накласти на себе руки. У деяких важких випадках може знадобитись психолог для підлітка, який допоможе впоратися з проблемою і знайти правильний вихід.
Основними психологічними проблемами цьому етапі життя є:
1. Суїцид. Кількість самогубств серед підлітків зростає і це привід для занепокоєння. Основними причинами такого рішення стає низька самооцінка, байдужість батьків, відчуття самотності, депресія тощо. Слід пам'ятати, що будь-яку невдачу підліток може сприйняти дуже серйозно, тому важливо стежити за його станом і вчасно надати допомогу.
2. Гнів. Це абсолютно нормальна емоція, яку може переживати кожна людина. Проблема полягає лише в управлінні гнівом, яким підлітки часто не володіють. Неусвідомлений та непроявлений гнів може призвести до пасивно-агресивної поведінки.
Основною її метою є бажання вивести із рівноваги батьків, викладачів чи інших людей з оточення. Підлітки роблять це несвідомо. Вони роблять це на зло батькам, що найчастіше ставить їх самих у складні ситуації, змушує робити необдумані небезпечні вчинки.
Проблема виникає якщо до 16 - 17 років людина не навчиться контролювати свій гнів, правильно його сприймати, не переросте пасивно-агресивну поведінку. Ця модель може зберегтися на все життя.
3. Депресія. Це психологічний розлад, який проявляється у пригніченому настрої, відчутті своєї нікчемності та непотрібності, песимізмі, загальмованості дій, різних соматичних розладах.
Розпізнати депресію у підлітка складно, оскільки вона проявляється не так, як у дорослих. У психології розрізняють три форми підліткової депресії:
• Легка. Виявляється в песимістичних роздумах та мріях. Такий стан можуть спровокувати трагічні чи важкі події: хвороба чи смерть близької людини, переїзд, великий конфлікт у сім'ї, розлучення тощо.
• Середня. Поведінка не відрізняється від звичайної, але судження мають яскраве негативне забарвлення, особливо щодо того, що його пригнічує чи дратує.
• Важка. В цьому випадку підліток втрачає здатність чітко, раціонально мислити. Може знадобитися допомога психолога, щоб вивести дитину з цього стану.

4. Підвищена тривожність, яка може переростати в паніку чи постійне занепокоєння. Такі проблеми призводять до погіршення оцінок у школі, відчуженості від соціуму тощо.
5. Поведінкові порушення. Характерні у віці до 16 років. Проблеми з концентрацією уваги, ризиковані вчинки без урахування наслідків і т.п. не тільки небезпечні для життя та здоров'я, а й можуть спровокувати більш серйозні проблеми надалі.

6. Розлади харчової поведінки. Фіксація на темі їжі, фігури, маси тіла можуть призвести до анорексії, булімії та інших небезпечних патологій. Це дуже небезпечні розлади, які можуть призвести до смерті або серйозних фізичних захворювань на все життя.

7. Психотичні розлади. Найчастіше діагностуються після 16 років. Вони можуть доходити навіть до галюцинацій та марення. Такий стан порушує здатність брати участь у повсякденному житті, здобувати освіту, спілкуватися тощо.

8. Ризиковані форми поведінки. Дуже поширена проблема, за якої підліток може вживати наркотики, пити занадто багато алкоголю, здійснювати насильство над іншими людьми, вести безвідповідальне статеве життя. Такі форми поведінки може мати дуже важкі наслідки як фізичного, так психологічного добробуту людини надалі.
Ключовим аспектом у вирішенні психологічних проблем у підлітка є допомога батьків. Якщо вони правильно змоделюють відносини (дозволять підлітку знайти своє місце в житті, реалізувати свої бажання, бути самостійним, мати своє бачення тощо), а також вчасно підтримають, визнають, що дитина вже виросла і має право на свою думку, це дозволить їм стати опорою для підлітка і перебувати поруч із ним у потрібний момент.
Батьки! Дорослість підлітка необхідно «погладжувати»
всіляко сприяючи становленню його особистості.
Потрібно цікавитися життям, проблемами та його оточенням.
Повернутися до початку
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі